İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalın Bileğe Nasıl Saat Gider?

 Kol saati, stilin tamamlayıcı parçalarından biridir. Popüler bir aksesuar olmasıyla birlikte seçiminde oldukça dikkatli olunması gereken parçalardandır. Günlük stile ve bilek ölçüsüne uygun olarak doğru saat seçimini yapabilmek için belirli ölçüler ve kurallar içerisinde kalmak gerekebilir. Saat sektöründe artan modeller ve satışlar ile birçok ürün içerisinden doğru olanı seçmek git gide zorlaşan bir şeydir. Özellikle kalın bilekli kişiler için, saatin bilekte istenildiği gibi durmasını sağlamak için bazı püf noktaları göz önüne almak gerekir. Buna dayanarak söyleyebiliriz ki, bir saat tercih ederken tasarımından önce, ölçüsünün bileğinize uygun olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Doğru ölçü ve yakalanan kusursuz simetri ile seçtiğiniz tasarımın güzelliği bileğinizde adeta ışıldayabilir. Ancak uyum ve simetri bozulursa, o saatten beklediğiniz şeyleri karşılayamadığınızı fark edebilirsiniz. 

Saat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Doğru saat seçimi nasıl yapılır? Kalın bilekli kişilerin saat seçiminde dikkat etmesi gereken ilk şey büyük boyutları yakalamaktır. Küçük kasalı ve ince kayışlı saatler yerine daha gösterişli ve büyük boyutlarda saatler tercih etmeleri gerekir. Biraz rakamlarla açıklamak gerekirse, bilek kalınlığı 15 ile 18 santim arasında olan kişiler için 40 mm ya da 42 mm kasa çaplı saatler tercih etmek gerekir. Eğer bileğiniz 20 santim ya da bundan daha fazlası bir ölçüye sahipse o zaman sizin için doğru seçim 44 mm ile 46 mm arasındaki kasa çapına sahip saatler olacaktır. 

Cinsiyet açısından kasa çaplarını değerlendirmek istersek, kalın bilekli bir kadın için 44 mm saat oldukça kalın olabilir. 46 mm’ye kadar geniş çaplı tercih etmese bile bir kadının 38 mm’den de az olan saatlerden kaçınması gerekir. Erkekler için de 46 mm sınır çaptır. Bu çapın üzerindeki tüm saatler kaba duracaktır. Ancak gösterişli kıyafetlerle birlikte stile göre 46 mm ve üzeri saatler tercih edilebilir. 

Kasa çapı kadar saatin kasasının kalınlığı da doğru saat seçiminde rol oynar. Genellikle saatin kasa çapı ile kalınlığı orantılı olarak değişir. Bileğiniz çok ince olmadığı için orta kalınlıkta olan saatleri tercih edebilirsiniz. Bu ölçüde yaklaşık olarak 42 mm’ye kadar çapa sahip olan saatlerde 7 mm kalınlığa karşılık gelebilir. Bu kalınlığın 9 mm ile sınırlandırılması estetik ve şık bir görünüm için önemlidir. 

Saat Kordon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saatin kasasından sonra kordonu içinde doğru seçimler yapmak gerekir. Kalın bilekli kişiler için ince kordonlar, orantısız bir görüntünün oluşmasına sebep olurlar. Bu nedenle kalın bilekler için doğru seçim kalın kordonlardır. Kordonun genişliği ile birlikte kalın bilekler için en iyi malzeme, metal kordonlardır. Deri malzemeden yapılan kordonlar genellikle ince bilekli kişiler tarafından tercih edilirken bu durum kalın bilekli kişilerde metal malzeme olarak öne çıkar. Saat detaylarının basit ve göz yormayacak şıklıkta olması da, kalın bilekli kişiler için oldukça önemlidir. 

Yorumlar kapatıldı.