İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Maskülen Ne Anlama Gelmektedir?

Fransızca bir kelime olan ‘masculin’in dilimizde karşılık bulduğu maskülen kelimesi anlam olarak eril ve erkeksi davranışlara verilen genel bir tanımdır. Maskülen kelimesinin değişerek karşılık bulduğu ve aynı köke bağlı olduğu bir diğer kelime ise ‘maço’dur. Maskülen kelimesinin dilimize girerek kullanılması ilk olarak 1900 senesinde Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserinde kullanması ile başlamıştır. 

Erkeksi olan durumları karşılayan bu kelimenin en yaygın olarak kullanıldığı alan moda dünyasıdır. Feminen kelimesinin tam zıttını ifade eden bu kavram moda anlayışında da tam zıt seçimleri ifade etmektedir. Yalnızca modayı değil, aynı zamanda davranışları ve duruşu tanımlayan bu kavram ile hayatınızın birçok alanında karşılaşabilirsiniz. 

Moda dünyası gibi mobilya dünyasında da maskülen seçimlerle karşılaşmak mümkündür. Gri, siyah tonlarında dizayn edilerek sade ve sakin bir havanın cesur parçalarla süslendiği maskülen seçimler neticesinde evinizin dekorunda da bu tarzın etkilerinden faydalanabilirsiniz. 

Maskülen Giyim Ne Demektir?

Maskülen davranışların modada karşılık bulduğu giyim tarzına ‘Maskülen Giyim’ denmektedir. Bu giyim tarzının temelinde erkeksi hissetmek, erkeksi görünmek bulunur. Bu nedenle erkek tabiatına uygun olan gömlek, pantolon, takım elbise gibi çeşitli tanımlayıcı parçaların farklı yorumlarını görmek mümkündür. Maskülen tarzın genel hatlarında sertlik ve keskinlik vardır. Bu sert ve keskin hatlar beraberinde güçlü bir imajın getirilmesine yardımcı olur. Farklı formlarda, diğer tarzlar ile birlikte bir uyum içerisinde kullanılabilen maskülen tarz, diğer giyim stillerine istenen güçlü havayı katarak yardımcı olmaktadır.

Son zamanlarda moda dünyasında cesur seçimler yapmak isteyen kadınların başvurduğu bir giyim tarzı olan maskülen giyim, kadınlarda çizgiler ve renklerle birlikte daha özgün ve yumuşak bir kullanım ile karşımıza çıkar. Maskülen giyim parçaları ile hissettirilmek istenen güçlü ve sert havanın yanına çizgilerin uyumu ve tarzların çeşitliliğinden gelen renklerin oluşturduğu ahenk söz konusudur.
 

Nasıl Maskülen Olunur?

Maskülen tarzın en temel parçaları arasında yakası iliklenmiş beyaz gömlekler yer almaktadır. Geniş kesim, maskülen ceketler ve bol paça kumaş pantolonlar yine tarzın önemli parçalarından biridir. Giyim için tercih edilecek maskülen havadaki kıyafetlerin yanında çeşitli aksesuarlar ile aynı erkeksi havanın yakalanması da mümkündür. Örneğin kravat ve papyonlar, maskülen ayakkabılar ve erkeksi takılarla maskülen tarzın cesur havası yakalanabilir.

Maskülen tarzda seçimler yaparak cesur bir seçim yakalamak isteyen kişiler için temel moda parçaları arasında ceketleri, kravatları, fularları, keskin hatlarla oluşturulan saçları, bol kesim pantolonları ve erkeksi kokuları belirtebiliriz.

Yorumlar kapatıldı.