İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Argan Yağı Nedir?

Doğallığa ve doğadan gelen her şeye ilginin arttığı son dönemlerde argan yağı en çok karşılaştığımız doğal çözümlerden biridir. Argan yağı, Fas bölgesinde yetişen ve Arganio Spinosa olarak isimlendirilen bir ağacın çekirdeklerinden üretilen bitkisel ve doğal bir yağ türüdür. Hayat Ağacı olarak da isimlendirilen bu Arganio Spinosa ağacından, dikenli yapısından dolayı meyvelerinin ve çekirdeklerinin toplanmasının oldukça zor olduğu bilinmektedir. Geleneksel yöntemlerle toplanarak işlenen argan yağının günümüzdeki en değerli yağlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan yağı vitaminler ve antioksidanlar açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Peki zengin içeriğe sahip olan argan yağının faydaları nelerdir? İçerdiği E vitamini sayesinde cildin ve saçların kaybettiği nemi kazanmasına yardımcı olur. Nemsizlikten kaynaklanan soluk görünümün ve cansız ifadenin giderilmesini sağlayarak cildin kendini yenilemesini sağlar. Düzenli uygulandığı takdirde gözaltı torbalarından şikâyetçi olan kişilerin problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici olmasıyla birlikte yaraların hızla iyileşmesinde ve cildin esnekliğini korumasına yardımcı olarak anti-aging bir etki gösterir.

Cilde olan pozitif etkileriyle birlikte argan yağı aynı zamanda saç içinde oldukça faydalı bir yağdır. Hastalıklı saç derisinin iyileşmesine ve kepek görünümünün azalmasına yardımcı olur. İçerisindeki faydalı bileşenler sayesinde saçı besleyerek kaybettiği nemi kazanmasını sağlayan argan yağı, saçların daha kolay taranmasını ve parlaklığını geri kazanmasını sağlar. Saç kırıklarının iyileşmesini sağlayarak saçlara ipeksi ve parlak bir görüntü kazandırır. Isıya ve kimyasal maddelere maruz kalan saçlar için argan yağı tedavi edici bir özellik gösterir.

Argan Yağı Saça Haftada Kaç Kez Kullanılmalı?

Argan yağının cilt ve saç için faydaları oldukça fazla olsa da her şey de olduğu gibi kontrollü kullanılması gereken bir yağdır. Cansız ve mat saçların kendini onarması için kullanabileceği en güzel doğal kürlerden biri argan yağıdır. Argan yağını, haftada 2-3 defa saç derisine ve saç tellerine sürdükten sonra bir poşet ya da bone yardımıyla gece boyunca saçınızda tutup sabah yıkayabilirsiniz. Gece boyunca saçlarınıza ve saçlı deriye işleyen yağ, etkili bir bakım sağlayarak saçlarınızın parlak ve canlı olmasına yardımcı olacaktır.

Ancak argan yağı, badem yağı ya da zeytinyağı gibi nemlendirici etkisi olan bu yağları haftada 3 defadan fazla kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Özellikle çabuk yağlanan saçlar için herhangi bir doğal yağın saçta çok uzun süre durması, her ne kadar faydalı bir yağ olsa da doğru olmayacaktır. Zaten yağlı bir yapıya sahip olan saçlar, uzun yağ maskeleri ile yüklenerek saçın eskisinden daha hızlı yağlanmasına sebep olabilirler. Bu nedenle saç tipinize göre haftada 2 veya 3 kere argan yağını uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.