İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Perma Nasıl Yapılır?

Çok eskiden beri moda haline gelen perma saç modeli günümüzde pek nadir kullanılsa da bazı özel günlerde kadınların tercihi oluyor. Perma saç modeli hakkında bilgi edinmek isteyenler perma nasıl yapılır? Hakkında bilgi almak istemektedir. Bu yazımızda perma saç modeli hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Eskilerin saç trendi olan permanın modası geçmiş olsa bile uzun zaman kalıcı bukleler oluşturmak isteyenlerin tercihidir. Perma ile saçlarınızda kalıcı bukleler oluşturabilir iyi bir giyim ile önemli davetiyelerde bir adım öne çıkabilirsiniz.

 

Perma Nedir?

Perma saç modeli, demetler halinde olan saçların çubuk şeklinde bir nesneye sarılması daha sonra da saç ürünlerinin uygulanması sonucu, kıvırcık ya da bukleli bir saç stili oluşturmaktır.

Genelde ev ortamında yapılabilse de aslında kimyasal bir işlem olduğundan dolayı bir uzman tarafından kuaförde uygulanması daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Perma saç modelinde işlemlerin bitmesi genelde 1 ila 2 saat arasında devam etmektedir.

Perma işleminden sonra dikkat edilmesi gereken saçların 24 saat boyunca kuru ve hiçbir şekilde dokunulmaması gerektiğidir.

 

Perma Yapımı Nasıldır?

Perma yapmak istediğiniz zaman öncelikle saçlarınızı bol su ile yıkayınız çünkü uygulanacak olan kimyasalın saça iyi bir şekilde temas etmesi için bu gerekiyor. Yıkama işleminden sonra saçınızı tarayın burada küçük demetler halinde ayrılmış olan saçların ucuna perma kâğıdı takılır.

Bir sonraki aşamada saçlarınız perma rulosuna sarıp sabitleyin. Tüm saç uçlarınıza bu işlem uygulandıktan sonra kimyasal solüsyon yardımı ile saçlarınızın sabit kalması sağlanır. Süreç sonunda ise saçlar yıkanıp durulanır ardından da şekil verme işlemine geçilir.

 

Perma Ne Kadar Süre Kalır?

Perma her saç tipine uygulanabilir, fakat saçların uzunluğu ve kısalığı burada çok önemlidir. Burada kalın saç telleri ile normalde dalgalı saçlı olan kişilerde bu işlem daha kolay olacaktır. Aynı zamanda bu tip saç olan kişilerde daha uzun süre boyunca kalma eğilimindedir. Permanın saçlarda ne kadar kalacağı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Fakat düzgün bir perma işleminin 3-6 ay arasında değişen bir sürece sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Permanın kalıcılığını sağlamanın en kolay yolu saçlarınız uzadıkça ucundan az biraz kestirmenizdir. Böylece saçlarınız uzayınca dağınık görülmesinin önüne geçersiniz. Aynı zamanda saçlarınızı daha az yıkamak, maşa kullanımında sıcaklığı düşürmek, dalgalı saçlar için üretilen solüsyon kullanmak da permanın daha kalıcı olmasını sağlar. Bunun dışında perma saç modelinde dişli taraklar kullanmalısınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın