İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saçtaki Kepek Neden Olur?

Yaş, cinsiyet ve cilt tipi fark etmeden hemen herkeste görülebilen bir sorundur kepek problemi. Cilt derisinde farklı nedenlerle yaşanan, pullanma ve buna bağlı olarak dökülmeler, bazen ciddi anlamda can sıkıcı olabilir. Hayatınızın herhangi bir döneminde saçtaki kepek sorunu ile karşılaşmış olabilirsiniz. Dönemsel sorunlar bir şekilde tedavi olsa da, bazen sıkıntı içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Özellikle omuzlara dökülen beyaz tozlar ve saç üzerinde ki kötü görünüm, gerçek anlamda kişinin yaşam enerjisinde düşüşleri beraberinde getirebilir.

Yapılan analizlerde kepek sorunu hızlı şekilde çözülebilse de, bazen kişilerde sıklıkla kronikleşme eğilimi de gösterebilir. Bu aşamada, sorunun sebebinin tespit edilebilmesi, soruna uygun şekilde bir çözüm üretilmesi büyük önem taşıyor. Geçmeyen, sürekli yaşanan bu tip sorunlarda mutlaka dermatolog desteği alınması gerekmektedir.

Saçta Kepek Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Saç ve saç derisi kendine özgü bir yapıya sahiptir. Dış etmenler kadar, iç etmenler de saçta kepek oluşumunu tetiklemektedir. Cildin sağlıklı olması, düzenli ve doğru temizliği bu anlamda önemlidir. Cildin ihtiyacı olan birçok mineral ve vitaminin yanı sıra, A vitamini kepek oluşumunda önemlidir. Bu vitaminin ve diğer yan minerallerin eksikliğinin sorunun oluşumunda etken olduğu bilinmektedir. Unutmayın ki, bedenimizi içten ve dıştan doğru şekilde beslemek, korumak, birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir.

Saçta Kepek Nasıl Yok Edilir?

  • Saç temizliğini yaparken aşağıda belirtilen yöntemleri kullanmak önleyici olabilir.
  • Sık görülmesine karşın genellikle kepek tedavisi kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir.
  • Saça, cilde uygun şampuan ve temizlik ürünleri kullanılmalıdır.
  • Saçı sık yıkamamalı, hafta da 2 ile 3 kez uygun ürünlerle, uygun şekilde temizlemelidir.
  • Saç temizliği yaparken, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Banyo durulama sularına ekleyeceğiniz birkaç damla elma sirkesi ile saçı durulamak, hafif sorunların, hızlı şekilde ortadan kalkmasına olanak verecektir.
  • Stres hormonları, cilt üzerinde farklılıklar yaratabilir. Olabildiğince stres kontrolü yapmak, sebum ve benzeri enzimleri dengelemek de önemlidir.
  • Kepek önleyici şampuanlar kullanmak en hızlı çözümü almanızı sağlayacaktır.

Eğer geçmeyen, sürekli tekrarlayan ya da çok aşırı bir şekilde kepek problemi yaşanıyorsa kesinlikle doktorunuz ile görüşmeli ve onun vereceği ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın