İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sülfatsız Şampuan Nedir? 

Sülfat içermeyen şampuanlar bugünlerde çok revaçta. Ve bu ürünlerin neden farklı saç tipleri için harika olduğu konusunda da pek çok tartışma var. Sülfatsız şampuan nedir? Sorusu, bu anlamda saçlarımız için en iyisini vermeye hevesli cevaplar içerir. Tabii ki bunun yanında sülfat ile alakalı her detayı bilmek önemlidir. Bir soru daha, bunu anlamamıza yardımcı olacaktır. Sülfatsız şampuan hareketi tüm hızı ile devam ederken, şu soruya cevap verebilmek için sülfatsız şampuanın faydalarını tam olarak anlamak önemlidir: “Sülfatlar saçlarınız için neden kötü?” bu soruya dair cevapları ve sülfat ile alakalı önemli noktaları, ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Hepimiz doğal olarak mümkün olan en sağlıklı ve en göz alıcı saçları isteriz. Ve bazen saç telleri ve saç derisi için en iyi seçimleri yapabilmek adına en sevdiğimiz ürünlere çok daha yakından bakmamız gerekebilir. Sülfatlar, birçok şampuan, ev temizliği ürünleri için oldukça standart ve sık kullanılan bir bileşendir. Ana tipler sodyum lauril sülfat (veya SLS) ve sodyum laureth sülfat (SLES) olarak açıklanabilir. Peki şampuanda SLS nedir? Ve neden bu kadar önemli? Basit şekilde söylemek gerekir ise, sülfatların şampuanları kalın bir köpüğe dönüştüren bileşenler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak saça zarar verdikleri artık çok bilinen bir gerçek. SLS ve SLES kesinlikle saçınıza fayda katmıyor. Peki sülfatlar saçınıza ne yapar ve sülfatsız şampuanın faydaları nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Sülfat İçeren Şampuanlar Neden Zararlıdır?

Yukarıda açıklandığı gibi sülfatlar, çeşitli şampuan ve köpük istenen ürünlerde yaygın olarak bulunan ve kullanılan bir bileşendir. Şampuan söz konusu olduğunda, saçınızdaki ve saç derinizdeki kiri ve kalıntıları temizlemeye yardımcı olan bir köpük etkisi oluştururlar.

Sülfatlar, saçınızı kirden arındırmada etkilidir. Ancak, saçınızdaki doğal yağları da yok eder. Sülfat içermeyen bir şampuan kullanmanın faydalarından biri, saç tellerinizin doğal ve sağlıklı parlaklığını kaybetmemesidir. Sülfatsız şampuan nedir? Sorusunun araştırılmasında en önemli etken budur. Sülfatsız şampuan kullanarak saçınızda biraz daha fazla nem hapsedebilirsiniz.

Ne yazık ki, sülfatlar çok da masum değiller. Birçok farklı saç tipi ve cilde zarar verebilir. Boyalı saçlara sahipseniz, sülfat içerikli şampuan kullandıktan sonra saç renginizin solmuş ve cansız göründüğünü fark edebilirsiniz. Sülfatsız şampuanlar ise saç renginizin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Sülfatsız Şampuan Faydaları Nelerdir?

Saçınızı süper güçlü tutmaya yardımcı olur.

Sülfatlar bazı saç tipleri için aşırı kurutucu olabilir. Ve bu da uçların hasarlı ve kuru olmasına neden olabilir. Sülfatsız şampuan, saç tellerinizi korumak ve güçlendirmek için doğal maddeler kullanırken sülfatlardan kaçınmanın kesin bir yoludur.

Saç derisi hassasiyetine veda etmenizi destekler.

Hassas saç derisine sahip olanlar, yanlış saç ürünlerinin zaten zorlu bir durumu çok daha kötü hale getirebileceğini bilir. Sülfat içermeyen şampuanın birçok faydasından biri, hassas saç derilerine çok daha nazik olmaları ve halihazırda yaşadığınız herhangi bir kuruluk veya kaşıntıyı tahriş etmeyecek olmasıdır. Saç derisi hassasiyetinden şikayetçiyseniz, saç derinizi nazikçe temizlemek ve beslemek için yeterli olan sülfatsız şampuanları kullanabilirsiniz.

Tüm kıvırcık saça sahip olanlar için mükemmeldir.

Kıvırcık saçlarınız varsa, nemin olmamasının elektriklenme ve bozuk bukleler anlamına geldiğini bilirsiniz. Sülfatlar saç tellerinizi kuruttuğu için buklelerinizin düzgün ve sağlıklı görünümünü engeller. Sülfatsız şampuanların faydalarından biri de yeterli nemi sağladığı için kıvırcık saçlarda en şikayet edilen elektriklenmenin önüne geçmesidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın