İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Badem Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kozmetik sektöründe adını sıklıkla duyduğumuz badem yağının iki çeşidi vardır. Tatlı badem yağı ve acı badem yağı. Tatlı badem, yediğimiz bademin kendisidir. Gülgiller familyasına ait olan bodur tipli bir ağacın meyvesi olarak bilinen tatlı bademi rahatlıkla tüketebilir ya da yağ olarak kullanabiliriz. Acı badem ise bademin yabani türü olarak bilinir. Acı badem ise insanlarda zehir etkisi yapabilecek bileşenler salgıladığı için yağının ya da kendisinin tüketilmesi önerilmez. 

Tatlı badem yağı yüzyıllardır kozmetik sektörünü vazgeçilmez bileşenlerinden biridir. Tedavi ve güzellik alanında başvurulan yağlardan biri olan tatlı badem yağı içerisinde pek çok yağ asidi bulundurur. A, B ve E vitamini açısından da oldukça zengin olan tatlı badem yağını mucize bir malzeme haline getiren özellikleri de bunlardır. 

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Aklınızda badem yağı ne işe yarar? gibi sorular varsa yazımızın devamında bahsediyor olacağız. Tatlı badem yağının çok faydası vardır. Cildin ve saçların sağlıklı bir şekilde iyileşmesini ve parlamasını sağlar. İyileştirici özelliği olduğu için çizik, yara gibi yerlerde güvenle kullanılabilir. Ağızdan tüketildiği zamanda insan sağlığı için oldukça faydalı etkileri vardır. Zengin yağ asitleri içerdiği için kalbe oldukça iyi gelir ve iyi kolesterolü yükselterek kötü kolesterolü düşürür ve dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Zayıf tırnakların güçlenmesini sağlar ve mantar tedavisinde kullanılabilir. Omega-3 açısından da zengin olan tatlı badem, sinir sistemini destekler ve kan şekerini düzenleyerek diyabete karşı yardımcı olur. 

Tatlı bademin saç için en önemli olan özelliği E vitamini içermesidir. İçerisinde bol miktarda E vitamini barındıran tatlı badem yağı bu açıdan saç için oldukça önemlidir. Saç köklerini besleyen ve kırılmaları, kopmaları engelleyen badem yağı saçı onarır ve gürleşmesine yardımcı olur. Saç diplerin ihtiyaç duyduğu nemi bulmasını sağlar. Böylelikle kepek sorununu giderir. Sağlıklı saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Aynı şekilde kaş ve kirpikler içinde oldukça faydalıdır. 

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem yağı ile saç bakımı yapmak isteyen kişiler için yağın kullanımı oldukça basittir. Saç dipleriyle birlikte saç uçları güzelce yağlanır ve saç diplerine yağ ile birlikte masaj yapılır. Bu aşamada yeteri kadar yağ kullandığından emin olman gerekir. Eğer mümkünse en az 4 saat yağın saçta kalmasına izin vermek gerekir. Ancak daha da iyi olanı yağı saçta bir gece boyunca bekletmektir. Gece yağın saça daha iyi nüfuz etmesini sağlamak için bir streç film ile saçları sarabilir üzerine bir tülbent geçirebilirsiniz. 

Yağlı saçları yıkarken suyla temas ettirmeden önce şampuanlayarak kolayca saçlarını yağdan arındırabilirsin. Eğer daha etkili ve zengin bir bakım uygulamak istersen badem yağı ile birlikte hindistan cevizi yağını ya da argan yağını da karıştırarak bir maske haline getirebilir ve saçına kolaylıkla uygulayabilirsin.

Yorumlar kapatıldı.