İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Deri ceket özellikle günlük yaşamda pek çok kişi tarafından en sık tercih edilen dış giyim ürünlerinden biridir. Kumaş olarak deri bir kumaşa sahip olduğu için genellikle temizlemesi daha zor olabilir. Bu yüzden de doğru yöntemlerle birlikte deri ceketi hassasiyetle temizlemek önem taşır.

Deri ceket bakımı ve temizliği eğer evde yapılıyorsa zeytinyağı ve vazelin kullanımı gerekir. Pamuğa bir miktar zeytinyağı ve vazelin alarak, ceketin dış yüzü hassasiyetle eve itina ile silinir. Bu şekilde deri ceketin hem temizlenmesi hem de dış yüzeyinin parlaması sağlanır.

Hakiki Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Hakiki deri mont temizliği aynı şekilde özen ve hassasiyet ister. Genel olarak kuru temizlemeye verilmesi tavsiye edilen hakiki deri montlar eğer evde temizlenecekse sadece ılık su ile temizlenebilir. Haricinde çamaşır makinesinde deterjanlarla birlikte temizlenmesi önerilmez. Ilık su eşliğinde yumuşak dokuda bir bez ile hassasiyetle bir şekilde deri mont temizliği gerçekleştirilir.

Suni Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Suni deri ceket temizliği yaparken yine aynı özenin gösterilmesi de önemlidir. Aynı şekilde çamaşır makinesinde yıkanması tavsiye edilmeyen suni deri ceketler pamuk yardımı ile kolay bir şekilde temizlenebilir. Parlaklığının korunması için vazelin ve zeytinyağı dışında sadece ılık su ile de temizlenebilir. Bu şekilde suni deri ceketin tozundan tamamen arınması sağlanır. Eğer deri ceket üzerinde hafif lekeler oluşmuşsa ve giderilmiyorsa yüz temizleme sütü de kullanılabilir. Pamuk yardımı ile hafif bir yüz temizleme sütü alarak lekeli kısımlara sürülür. Bu şekilde ceket lekelerden arınır.

Deri Ceketler Makinede Neden Yıkanmaz?

Hem suni hem de hakiki deri ceketlerin makinede yıkanması tavsiye edilmez. Bunun sebebi ise deri ceketin dokusunun bozulmaması içindir. Ceketin dokusunun hem korunmaya devam etmesi hem de daha uzun ömürlü kullanılması açısından hassasiyetli bir temizlik önemlidir. Ayrıca deri ceketler makineye atıldığında deterjanla temas ettiğinde dokusunda ya da renginde farklılaşma meydana gelebilir. Bu sebeplerden dolayı ciddi ceketleri makineye atmak yerine evde daha özenli temizlik yapılması daha doğru olur. Vazelin zeytinyağı dışında sadece ılık su ile silmek de tozunun giderilmesinde yardımcı olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın