İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Outdoor Giyim Tarzı Nedir?

Outdoor giyim tarzı nedir? Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan birisidir. Kelime anlamı olarak dış mekandır. Günümüzde yerli bir kelime olarak yerleşen ve tüm sportif giyimlerde kullanılmaktadır. Kelime olarak daha çok özel üretim giysi olarak kullanılır. Zorlu doğa koşullarında giyilmek için imal edilmiş rahat ve dayanıklı kıyafetlere outdoor giyim denir. Kapalı alanlarda yapılan sporların dışında doğa sporları açık havada ve değişik hava şartlarında yapıldığından dolayı kullanılan malzemeler ve giysiler çokça önem kazanmaktadır. Buna bağlı olarak farklı hava şartlarında yapılan kamp gibi unsurlarda şartlara uygun bir şekilde outdoor giyim tarzı tercih edilmelidir.

Outdoor Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zorlu doğa koşulları için üretilmiş daha dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olan giyim şekline outdoor giyim denir. Bu giyim tarzı uzun ömürlüdür. Burada daha çok kullanılan kumaş kalitesi yüksek olduğundan yırtılma gibi durumlar zorlu şartlara rağmen zordur. Özellikle bu giyim tarzında dikkat edilmesi gereken unsur zorlu hava şartlarında yapılan aktivitelerde maksimum rahatlık ve verimliliğin olmasıdır. Bunun dışında bu giysiler üç farklı ana katmandan oluşur. Bu katmanların özelliklerini tanıyıp doğru bir şekilde kombinasyon oluşturabilir ve gideceğiniz yerde bu kıyafetlerin özelliğini yansıtabilirsiniz.

-İç katman Teninizle hemen temas halinde olan katmanlardan birisidir. Özellikle ısıyı dışarı doğru rahat yansıtabilen bir yapıdan oluşmaktadır. Aynı zamanda da vücudu nemli tutması için tercih edilen katmandır. İç katman, esnek ve rahat bir yapıda olup dışardan gelen nemli havayı hapseder.

-Orta katman Orta katman, vücudun üretmiş olduğu ısıyı tutabilmesi ve koruması gerekmektedir. Bu şekilde vücut ısısını da sabit tutmayı sağlar. Aynı zamanda suyu emmesi ve çabuk kuruması gereken katmandır. Yağmurlu havalarda üşümeyi de engellemesi bu katman sayesindedir.

-Dış katman Dış outdoor kıyafetlerin bir diğer özelliğidir. Aynı zamanda diğer katmanları da dış etkenlerden koruyacak yapıda olmasıdır. Bu katman nefes almalı ve su ile buharı önlemesi gerekir.

Outdoor Giyimin Özellikleri?

Açık hava aktiviteleri sırasında temel katman olarak pamuklu kumaşlardan uzak durulması gerekir. Bu katmanda sentetik kumaşları sağlımız açısında da daha doğru olacaktır. Çünkü bu kumaşlar oluşan teri emmek yerine derimizden uzaklaştırıp dış yüzeylere yayarak buharlaşmasını sağlar. Kumaş ağırlıkları yapılacak aktivite ve hava şartlarına göre değişiklikler gösterebilir. Özellikle su geçirmeyen bu katman, iç yapıda kaz tüyü de içerebilir. Dikiş işlemi iç taraftan yapılmıştır. Bu da suyun geçmesini engeller.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın