İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilmeli?

Uzun zamandır iş arıyor fakat aradığınız işi bir türlü bulamıyorken bir an da bir telefon geldi, evet, iş görüşmesine çağrılıyorsunuz. Fakat bir saniye, iş görüşmesine giderken ne giyeceğinizi bilmiyorsanız o zaman işe alınma ihtimaliniz eksiye düşüyor. Peki iş görüşmesine giderken ne giymemelisiniz? İş görüşmeleri hayatımız için önemli anlardan birisidir. Bu an da karşı tarafa daha ciddi ve daha istekli bir görünüm vermek için giyimden kuşama konuşma tarzından sorulacak sorulara verdiğimiz yanıtlara kadar dikkatli olmalıyız. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur da kıyafetlerimiz. Genelde özel ya da kamu fark etmeksizin her iş görüşmesinde karşıdaki kişide iyi bir izlenim bırakmak için klasik giyim tavsiye edilmektedir.

İş Görüşmesinde Erkekler Ne Giymeli?

Kurumsal çapta bir firmaya iş görüşmesine gidiyorken erkekler daha çok takım elbise, kravat ya da klasik ayakkabı giymeleri gerekmektedir. Zaten bu giyim tarzı işe girdikten sonraki süreç içinde geçerlidir. Bundan dolayı erkeklerin giyebileceği kıyafetler kadınlara göre daha sınırlıdır. Erkeklerin iş görüşmesine giderken giyecekleri takım elbiseler lacivert veya koyu gri gibi sade bir renkte ve desensiz olması gerekir. Takım elbiseye uygun beyaz bir gömlek seçilebilir. Kravat seçiminde de daha çok göze batmayan, örnek verecek olursak çizgili bir model uygun bir tercih olacaktır. Bu takım elbiseye uygun siyah ya da kahverengi bir kundura da giyinebilirsiniz.

İş Görüşmesinde Kadınlar Ne Giymeli?

Kadınlar, erkeklere göre giysi seçimi açısından birden fazla seçeneğe sahiptir. Kadınlar için en zor olan abartılı veya tam tersi sönük olmadan, kurumsal iş görüşmesi açısından doğru kombini yapmak olmalıdır. Kurumsal bir firmada iş görüşmesi yaparken kadınlara pantolon ceket veya etek- ceket takım giymeleri daha doğru olacaktır. Profesyonel iş görüşmelerinde takımın bir gömlek veya bluzla tamamlanabilir. Lacivert, gri veya koyu renk gibi nötr renkteki takımların seçilmesi tavsiye edilmektedir.

İş Görüşmesinde Kendi Tarzı mı Nasıl Yansıtırım?

İş görüşmesine giderken kendinizden ödün vermeden kıyafet giymek istiyorsanız bu yaptığınızın yanlış olduğunu bilmelisiniz. Genelde kurumsal firmalar da giyebileceğiniz tarzdaki kıyafetler klasik giyimdir. Aynı zamanda kurumsal firmalar çoğu zaman sizin nasıl bir takım arkadaşı olduğunuzu veya uyumlu biri olup olmadığınızı da tartmaktadırlar. Buna bağlı olarak kurumsal firmalarda diğer takım arkadaşlarınızla uyumlu olabileceğiniz takım elbise tarzı giyim önerilmektedir. Böylece çalıştığınız firmanın da kimliğini en iyi şekilde yansıtmış olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın