İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Feminen Ne Demektir? 

Fransızca kökenli bir kelime olan feminen, kadınsı, kadına benzeyen ya da kadını andıran anlamlarını taşımaktadır. Dişil özelliklerin davranışlara yansıması, tarzlarda kendini göstermesi şeklinde kullanılan feminen kelimesinin zıttı ise, erkeksi davranışları ve erkeksi özellikleri taşıyan anlamına gelen maskülen kelimesidir. 

Feminen davranışların etkilerini, bir kimsenin günlük yaşamında, kıyafetlerinde ya da konuşmalarında görmek mümkündür. Bu açıdan bakıldığı zaman davranış tarafında feminen kelimesi birçok yerde kendisine karşılık bulabilmektedir. Feminen kelimesi çoğu zamanlarda kadınları nitelemek için kullanılsa da, bazı durumlarda kadınsı özellikler taşıyan erkekleri ifade etmek içinde kullanılabilir. Kadın modasına ait özellikleri kullanan erkekler için feminen bir tarza sahip oldukları söylenebilmektedir. 

Modada Feminen Ne Demektir?

Moda, davranışların ve tercihlerin söz konusu olduğu en geniş alanlardan birisidir. Bu açıdan bakıldığı zaman modanın içerisinde feminenlik kavramının oldukça önemli bir yer kapladığını söyleyebiliriz. Feminen giyim tarzının özellikleri arasında kadınsı hatları vurgulayan parçalar stilin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Vücut hatlarını ön plana çıkaran kesimler, renkler ve saçların da kıyafetlerle uyum içerisinde kullanılması modadaki feminen yansımaların bazılarıdır. 

Kıyafet açısından feminen bir tarzı benimseyen kadınlarda danteller, fırfırlar, narin aksesuarlar, çiçek gibi doğal ve yumuşak etki uyandıran desenler görmek mümkündür. Feminen tarzın arkasında nazik bir hanımefendinin olduğu düşünülür ve yalnızca kıyafetlerle değil, birçok moda unsuruyla birlikte genel bir tarzın oluşturulmasının söz konusu olduğu bilinmektedir. Feminen tarzın tamamlayıcısı olan aksesuarlar arasında fiyonklar, küpeler ve bileklikler, halhallar, eşarplar ve tüller bulunmaktadır. Topuklu ayakkabılar, mini elbiseler ve renkli kıyafetler, taşlar ve inciler de feminen tarzı moda dünyasında nitelemektedir. Beli saran kemerler, hatları belirleyen kesimde kalem ve kloş kesim eteklerle birlikte dökümlü kumaşlar modadaki feminen etkiler arasında sayılabilir. 

Feminen tarzın modada uyandırmak istediği duygular arasında romantiklik ve çekicilik hâkimdir. Zarafet ve inceliğin işlendiği feminen tarzın örneklerinde mini desenler ve ince topukluların örneklerini görmek mümkündür. Aksesuarlarla bir bütün olan bu tarzda şapkalar, saç bantları ve narin tokalar boncuklu detaylar yer alır. 
 

Feminen Tarzı Olan Ünlüler Kimdir?

Bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir tarz olan feminen tarz, modanın diğer tarzlarına ve kullanımlarına da ilham olarak nazik dokunuşlarda bulunmaktadır. Cesur tercihlerin söz konusu olmadığı ancak bunun yerine günlük hayattaki nazikliğin kullanıldığı bu akımın modada somut olarak gerçekleştirilmiş birçok örneği bulunmaktadır. Bilinen ünlüler arasında Marilyn Monroe’nun tarzının, modadaki feminen kavramını karşılayan doğru örneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Yorumlar kapatıldı.