İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaban Nedir? Kimler Tercih Edebilir?

Kış aylarında bizi sıcak tutması için kendimizi emanet ettiğimiz giysilerimiz olan paltolar ya da kabanlar birbirleriyle en çok karıştırılan iki kavramdır. Palto ve kaban arasındaki temel fark ise uzunluktan kaynaklanmaktadır. Paltolar, dizin altına biterek daha uzun olurken kabanlar dizin üstünde biter ve daha kısa olarak kullanılır. Arapça ‘kaba’ kelimesinden türetilerek günümüzde kullanılan kabanlar, kalın kumaştan yapılmış giysileri ifade etmektedir. 

Kaban Modelleri Nelerdir?  

Beli bağcıklı, dolgulu ve yırtmaç detaylı olmak üzere farklı şekillerde tasarlanan kabanları, farklı modelleri sayesinde herkes severek kullanabilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanımı kolay olan kaban modelleri arasında yaka detaylı kabanlar, düğme detaylı olarak tasarlanan ve daha spor bir görünüm sağlayan kabanlar, yağmurdan bizi koruyan kapüşonlu kabanlar ve en sıcak tutan malzeme olan yünden yapılmış kabanlar yer almaktadır. 

Kabanları kış aylarında tercih edebileceğimiz gibi farklı kumaşlardan üretilen modellerini mevsim geçişlerinde de kullanabiliriz. Ancak bunun yanında yine kabanla en çok karıştırılan kış giysilerinden olan montları yalnızca kış aylarında kullanabilmekteyiz. Bu açıdan bakıldığı zaman bir kabanı farklı mevsimlerde de daha uzun süreli olarak giyebilir ve çeşitli modelleriyle her ortamda rahatlıkla tercih edebiliriz. 

Kaşe Kaban Altına Ne Giyilir? 

Kaşe, kış aylarında bizi en sıcak tutan ve kalın yapıda olan bir kumaş türüdür. Peki kaşe kaban altına ne giyilir? yazımızın devamında cevabına yer veriyoruz. Su tutmadığı için kış aylarının olumsuz hava koşullarında kullanmak oldukça kolaydır. Yüzey kısmı keçelendirilmiş olan bu kumaş gömleklerde, kabanlarda ya da ceketlerde tercih edilebilir. Kaşenin en yaygın kullanımını ise kabanlarda görürüz. Bir kaşe kaban ile kış aylarında en sıcak ve en şık olmak için neler tercih edebileceğinizi ise yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

Kaşe ve düz renk bir kaban altına yapılacak en iyi seçim düz renkleri tercih etmek ile başlamaktadır. Düz renk boğazlı triko bir kazak ile birlikte tercih edebileceğiniz kot pantolon ve uzun çizmelerle yağmurlu havalara hazır olabilirsiniz. Eğer kabanın düz rengindeki rutini bozmak isterseniz o zaman çeşitli renklerde ve desenlerde tasarlanmış örme kazaklarla birlikte kumaş pantolonları ya da renkli gömlekler ile dar kalem etekleri tercih edebilirsiniz. 

Kaşe bir kabanı iş ya da toplantı gibi şık ortamlarda kullanmak istediğiniz zaman uzun ve topuklu çizmelerle birlikte düz renk bir gömleği kombinleyerek kullanabilirsiniz. Gömleğin altına tercihinize göre kumaş pantolon ya da klasik kesim bir etek kullanabilirsiniz. Eğer kaşe kabanı daha rahat bir ortamda kullanmak isterseniz o zaman günlük seçimlerinizin kabanınız ile uyduğundan emin olarak daha çeşitli parçaları kullanabilirsiniz. Farklı renkte dar kesim pantolonları botlarınızla kombinleyerek kabanınızın altına sizi sıcak tutacak seçimler yapabilirsiniz. Ayrıca bir kaşe kabanı kombinlerken üst giyiminizde daha az parça kullanmanız kabanınızın üzerinizde daha güzel durmasını sağlayacaktır. 

Yorumlar kapatıldı.