İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuru Saç Tipi Nasıl Anlaşılır? 

Kuru saç olarak tanımlanan saç tipinde temel olarak eksik olan şey yağ bezlerinin aktif olmamasıdır. Kuru bir cilt, kuru saç tipini genellikle beraberinde getirir. Cilt yüzeyinde sebum üretimi az olan bir kişinin saç derisinde de yağ salgısı az olacaktır. Yağ salgısının az olmasından dolayı saçlar beslenemez ve kuru, mat bir görüntünün oluşmasına sebep olur. Cansız görünen ve oldukça hassas olan bu saç tipine sahip olan kişiler için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise saça ihtiyacı olan yağı ve besini geri kazandırarak ısıl işlemlerden olabildiğince uzak durmaktır. 

Saç tipinizin hangi tipte olduğunu anlamak için basit bir test yapabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan iki gün sonra ince bir kâğıt ya da mendili saç derisine dokundurarak bastırın. Eğer bu mendilde yağ lekesi oluşuyorsa bu saçlarınızın normal olduğunu gösterir. Ancak mendil üzerinde hiçbir şey görünmezse bu kuru tipte saçlara sahip olduğunuza işaret eder. 

Kuru Saçlarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saçlar genetik olarak kuru olabileceği gibi, yapılan işlemler neticesinde yağ üretimi bozularak kuru tipe dönen saçlarda olabilir. Yağ üretimini azaltarak bu duruma sebep olan işlemler arasında saçların güneşe çok fazla maruz kalması söylenebilir. Ayrıca sık boyama yapan kişilerde de yağ üretim dengesi bozulur ve saç kendini besleyemez. Perma, düzleştirici gibi ısıl işlemlerinde bu durum üzerinde olumsuz etkileri olduğu söylenebilir. Bu nedenle kuru saçların bakımında bu işlemlerin sıklığına ve işlemlerden sonra saçın dinlendirilmesine çok dikkat edilmesi gerekilir. 

Saçların düzenli olarak nemlendirilmesi, yağlar ile bakım yapılması ve sık yıkanmaması bu saç tipinde diğer önemli noktalardan biridir. Saçlar yağlansa bile, belirli bir süre o şekilde kendisine beslemesine izin vermek gerekir. Genellikle sık yıkanan saçlar bunun gerçekleşmesine izin verilmediği için daha çabuk kurur veya kuru hissedilir. Günlük şampuanlar bu duruma hizmet ettiği için aynı zamanda günlük şampuan kullanımından da kaçınmak gerekir. 

Kuru Saçlar İçin Hangi Yağlar Kullanılır? 

Kuru saçlara en iyi gelen yağ hakiki zeytinyağıdır. Saç derisine masaj yaparak zeytinyağını sürmek kuru saçların mat görünümünün giderilmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Zeytinyağı ya da badem, avokado gibi nem veren diğer doğal yağlar ile yapılan maskenin en az bir gece saçta bekletilmesi tavsiye edilir. 

Ayrıca Hindistan cevizi yağıda kuru saçlara çok iyi gelen yağlar arasındadır. Nem verme özelliğiyle birlikte saçların ihtiyaç duyduğu besini almasını sağlar. Hindistan cevizi yağını direkt saça ve diplerine sürebilir ya da Hindistan cevizi içeren saç kremleri kullanarak nem özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu doğal yağ çeşitleriyle birlikte jojoba yağıda saç yağ dengesini düzenlediği için tercih edilebilmektedir. Bir diğer nemlendirici yağ olan argan yağının da kullandığınız saç kremlerinde ya da şampuanlarda olmasına dikkat edebilirsiniz. 

Yorumlar kapatıldı.