İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Moda Haftası Nedir? 

Moda dünyasının en önemli zamanlarından biri olarak kabul edilen ve belirli bir ayda başlayarak yaklaşık olarak süren bir aya moda ayı denmektedir. Bu moda ayı içerisinde, gelecek dönemin seçimlerine ve tarzlarına yön veren çeşitli moda haftaları düzenlenir. Bilinen en büyük ve önemli moda haftaları ise New York, Londra, Milano ve Paris şehirlerinde düzenlenen ve şehirlerin isimlerini alan moda haftalarıdır. 

Bilinen dört büyük moda haftasının yanında dünya çapında düzenlenen başka moda haftaları da bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde dikkatleri üzerine çeken moda haftaları arasında Los Angeles ve Sidney şehirlerinde düzenlenen moda haftalarını örnek olarak verebiliriz. Bunlarla birlikte gerçekleştirilen yaklaşık olarak 40 moda haftası daha bulunmaktadır. 

Moda Haftası Nerelerde Gerçekleşir?

Moda haftası nedir? yukarıdaki yazımızda bahsettik. Moda haftalarının başlangıcı 1800’lü yıllarda Paris’te modaların kendi moda evlerinde düzenledikleri gösterilerle başlamıştır. Modacıların mevsimsel olarak gelecek modasına yön verdikleri moda düzenlemeleri ise ilk olarak 1943 yılında New York’ta bir program halinde ortaya atıldı. Modanın temeli olarak bilinen Paris’in moda dünyası üzerindeki etkisi uzun süre devam etmiş ve çeşitli Amerikan modacıların kendilerini Fransız olarak tanıtmasına dahi sebep olmuştur. 

Modanın kaynağının Paris’ten Amerika’ya çekilmek istenmesi ile birlikte hükümet Eleanor Lambert adında bir reklamcıyı işe alarak Lambert’in yönetiminde tasarımcılara birer koleksiyon tasarlattı ve bu koleksiyonlar o dönemde Basın Haftası olarak isimlendirilen bir hafta içerisinde podyumlarda sergilendi. Devam eden yıllarda ise bu podyum ve koleksiyon düzeni başka moda başkentlerine de dağılarak Fashion Week adını alarak 2004’ten bu yana resmi olarak Moda Haftası adı altında düzenlenmeye devam etmektedir. Bu moda haftaları sayesinde çeşitli moda devleri kendilerine bir vitrin elde ederek tasarımlarıyla kullanıcılarını hızlı bir şekilde buluşturmayı başarmaktadır. 

2022 Moda Haftası Takviminde Neler Var? 

Pandeminin sebep olduğu erteleme ve iptallerden sonra ciddi oranda etkilenen moda sektöründe meydana gelen zorlukların üstesinden gelebilmek amacıyla 2022 yılında moda haftalarında her türlü önlemler alınarak gerçekleştirilmesi düşünülmektedir. Moda haftalarının kronolojik sırası her zaman New York, Londra, Milano ve Paris şeklinde devam ederken moda haftalarının gerçekleştirildiği zamanlar bazı durumlarda değişiklik gösterilse de genellikle aynı ayda yapılmaktadır. 

11 Şubat – 16 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılan New York Fashion Week ile birlikte moda haftalarının açılışı yapılmaktadır. Sokak modasının ve spor kıyafetlerin ön planda olduğu NY Fashion Week’i daha yenilikçi ve modern tasarımlarıyla ise Londra Moda Haftası takip eder. 18 Şubat – 22 Şubat tarihleri arasında yapılması planlanan Londra moda haftasından sonra dört büyük moda haftasından diğeri olan ve abartılı tasarımların cesur kesimlerle buluştuğu Milano moda haftası ise 22 Şubat – 28 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.  2022 takviminde moda haftaları içerisinde sonuncu olan, zarif ve şık tasarımların tanıtıldığı Paris moda haftasının ise 28 Şubat günü başlayarak 8 Mart Salı gününe kadar devam etmesi planlanmaktadır. 

Yorumlar kapatıldı.