İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Oversize Beden Nedir? 

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve pek çok kişi tarafından severek kullanılan oversize bedenler, İngilizce anlamı olarak büyük beden karşılığını taşımaktadır. Yani oversize, kendi bedeninden daha büyük olan kesim de tasarlanmış kıyafetleri ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Klasik bedenler ve kesimler arasında kalmak isteyenler için dikkatsiz bir alışveriş neticesinde yapılan oversize bir seçim şok etkisi yaratabilir. Moda ve giyim sektöründeki en genç kavramlarından olan oversize bedenler hakkında dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle yazımızın devamında paylaşıyor olacağız. 

Oversize Beden Kıyafetler Hangi Beden Olur?

Oversize bir bedende olan kıyafet için direkt olarak şu bedendir gibi bir kesinlik kullanmamız mümkün değildir. Ancak oversize bedenin kendi sınırlarının dışarısında olarak daha geniş bir kesimde olduğunu düşünmek bize yardımcı olacaktır. Örneğin normalde M beden bir tişört giyen bir kişinin oversize olarak aldığı kazağın bedeni ona L beden gibi gelecektir. 

Oversize kavramı moda dünyasındaki birçok seçimi değiştirerek pandemi dönemiyle birlikte esnek bir kullanımı sağlayan her parçada kendisini göstermiştir. Oversize kavramından kendi payını alan parçalar arasında gömlekler, tişörtler, kazaklar ve kabanlar bulunmaktadır. 2000’li yıllarda ortaya çıkarak hala etkilerini ve popülerliğini gösteren bu akımı, uzun bir süre daha görmeye devam edeceğimizi kabul edebiliriz. 

Oversize Beden Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Oversize moda akımından faydalanarak sizlerde oversize olan modellerden seçim yapmak istiyorsanız, öncelikle mutlaka beklediğinizden daha büyük kesimlerde parçaları tercih ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Ancak oversize kesimde olan bir gömlek ya da kazak tercih ederken düşünüldüğü gibi büyük beden bir seçim yapmanız gerekmez. Oversize beden seçimi nasıl olmalı?  Bu stilde tasarlanan modeller zaten büyük kesimlere sahip olduğu için M beden birinin oversize bir seçimde yine M beden bir tercih yapması yeterli olacaktır. 

Ancak modelini beğendiğiniz bir parçanın sizde oversize bir kesim olarak büyük durmasını istemezseniz o zaman kendi bedeninizden bir beden daha küçük seçim yaparak normal beden kalıplarınıza daha uygun bir kıyafet tercih etmiş olabilirsiniz. Örneğin oversize olduğu belirtilen bir kazak modelini çok beğendiyseniz ancak sizde çok büyük durmasını istemezseniz o zaman L beden biri olduğunuzu düşünürsek M beden de bir tercih yapmanız daha mantıklı olacaktır.  

Bu örneklerin yanında oversize kesimler için bir beden büyüktür ya da iki beden büyüktür gibi kesin bir yargıda bulunmak doğru olmayabilir. Oversize bedendeki bir kıyafeti alırken deneyerek seçim yapmak en doğru modelin seçilmesine yardımcı olacaktır. 

Yorumlar kapatıldı.