İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kadınlar ve erkekler için görüntüsü en önemli olan alalardan birisi saçlardır. Yediklerimizle birlikte çevresel birçok koşuldan da etkilenen saçlara bakmak her zaman çok kolay olmayabilir. Kişinin görüntüsünün büyük bir bölümünü oluşturan saçların sağlıklı ve gür kalabilmesi için birçok detayı bir arada düşünerek düzenli bir bakım rutini kurmak oldukça önemlidir.

Saç bakımından bahsedildiği zaman yalnızca saçları yıkamanın yeterli olmadığını bilmek gerekir. Saçlar bedenimizle bir bütün halindedir bu nedenle içten gelen sorunlarında saçların sağlığına kolayca yansıdığını söyleyebiliriz. Kansızlık, hormonal değişiklikler ve stres saçlara çok hızlı bir şekilde etki eden sorunlardan bazılarıdır. Bu nedenle dönemsel olarak devamlı değişiklik gösteren saçlarımızın bakım sürecini en doğru şekilde belirlemek gerekir.

Saç bakım ürünlerinin tümü saç yapısına ve saçın ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap veren ürün, aradığımız ürün olacaktır. Belirttiğimiz detaylarla birlikte seçeceğimiz saç bakım ürünlerine örnek olarak şampuanları, bakım kremlerini, saç maskesini, saça faydalı olan saç bakım yağlarını örnek olarak verebiliriz.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Size uygun olan saç bakım ürünlerini belirledikten sonra bakım sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. İlk olarak bakım adı altında saçı çok fazla ürüne maruz bırakmamak gerekir. Saça yeterli gelen ürünleri belirledikten sonra az ve öz ürün kullanmaya dikkat etmek gerekir. Çok fazla ürün kullanılan saçlarda sağlıklı bir görüntü yerine ağır ve sağlıksız bir görüntü oluşur.

Saç için kullanılan bakım ürünlerinin kullanım talimatlarına uymak bir diğer önemli noktalardan biridir. Örneğin saçtan durulması gereken bir ürünü saçta bırakmak bakım için doğru değildir. Kullanım talimatlarına göre ürünleri kullanarak saçta kalmaması gereken ürünleri saçlarınızdan doğru bir şekilde arındırmak gerekir. Aynı şekilde saç bakım maskelerini de belirtilen süre kadar saçta tutmak gerekmektedir.

Saç Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Kullanılır?

Saç bakım süreci genellikle çok karmaşık olmayan adımlardan oluşur. Peki saç bakım ürünleri hangi sırayla kullanılmalıdır? İlk olarak duşta, saç tipinize uygun olan şampuan ile saçlarınızı güzelce temizlemeniz gerekir. Şampuanı saçlardan güzelce arındırdıktan sonra nem verme etkisi olan bir saç kremini duştayken saçımıza uygulayabiliriz. Bu aşamada saç kreminin saç diplerine gelmesi dökülmeye sebep olabilir. Yaklaşık 5 dakika kadar saç kremini beklettikten sonra güzelce durulayarak duştaki bakım sürecini halletmiş sayılırız.

Bundan sonra saçların ihtiyacına göre haftada 2 veya 3 defa saç maskesi kullanabiliriz. Aynı şekilde nem ve bakım özelliği olan badem yağı, argan yağı ya da susam yağı gibi yağları duştan önce saçımıza uygulayarak saçımızın ihtiyaç duyduğu doğal bakımı almasını sağlamamız yeterli olacaktır.

Özellikle kıvırcık saçlar için duştan sonra kullanılacak olan durulanmayan saç kremleri de oldukça önemlidir. Saçın şekli, korunması ve ısıdan etkilenmemesi için durulanmayan saç kremlerine başvurabiliriz. Diğer ürünler gibi bu durulanmayan saç kremlerinin de miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

Yorumlar kapatıldı.