İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saç Tipi Nasıl Belirlenir? 

Fiziksel özelliklerimiz içerisinde en çok dikkat çeken yer saçlarımızdır. Uzun, kısa, dalgalı ya da kıvırcık olarak pek çok model ve renkte olan saçlarımızın bazen kötü günleri olabilir. Saçlar yapısı nedeniyle bakıma ve ilgiye en çok ihtiyaç duyan kısımlardan biridir. Saçlarımıza istediği bakımı ve desteği sağlamak için ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey, saçlarımızın hangi tipte olduğunu bilerek ihtiyaç duyduğu bakımı tespit edebilmektir.  

Saç Tipine Göre Nem İhtiyacını Nasıl Karşılayabiliriz? 

Saçlarınızdaki gözenekler temel olarak saçınızın ne kadar nemi tutabileceğini gösterir ve saçlarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı belirleyebilmek için gözenek tipinizi bilmek oldukça önemlidir. Nem, saçların görüntüsünde oldukça önemli bir faktördür. Saçlarınızda gözeneklerin miktarını öğrenmek için yapmanız gereken şeyler başınızın farklı yerlerinden saç telleri kopararak onları bir bardak suyun içerisine bırakmaktır. Belirli bir süre geçtikten sonra eğer saç telinizin hala suyun üzerinde olduğunu görürseniz bu saçlarınızın az gözeneğe sahip olduğunu gösterir. Bu durumda sağlıklı saçlara sahip olmak için daha fazla nem tutan ürünler kullanmanız gerekir. Nemi kolayca hapsedemeyen bu gözenek tipinde saç kremi kullanmak ve jojoba yağı, çay ağacı yağı gibi saçınızı hafifletecek doğal yağları tercih etmek gerekebilir. Az gözenekli saç tipleri genellikle çabuk yağlanan saçlar olduğu için bu saç tiplerine yağ bazlı ürünlerden uzak durmaları tavsiye edilebilir. 

Eğer belirli bir süre geçtikten sonra saç teliniz tamamen bardağın altına çökerse bu durum saç telinizin çok gözenekli olduğunu gösterecektir. Suyu emen saç dibe doğru batmıştır ve bu durum saçınızın nemi kolayca çekebildiğini gösterir. Ancak nemi kolayca hapseden bu saç tipinde, saçın nemini kaybetmesi de oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu nedenle nemsiz saçlar yıpranmış, mat bir görüntüye sebep olur. Bu mat görüntünün önüne geçebilmek için saç kremi içeren şampuanlarla birlikte eğer gerekli olursa durulanmayan saç kremi kullanmanız gerekebilir. Eğer saçınız saç kremine rağmen mat görünmeye devam ederse o zaman saç yağlarına ve doğal yağları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çok gözenekli saç teline sahip olan kişilerin sağlıklı saçlara sahip olabilmesi için bol nem veren işlemleri belirli sıklıkta tekrarlaması gerekir. Shea yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi doğal yağlar bu saç tipinin ihtiyacı olan bakımı sağlamaya yardımcı olur. 

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Ne Yapmak Lazımdır? 

Saç tipiyle birlikte ihtiyaçları belirlenen saçların neme doymuş bir şekilde daha sağlıklı olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak neme doyan saçın başka ihtiyaçları da vardır. Bunlarla birlikte saçları belirli aralıklarda düzenli bir şekilde kestirerek yenilenmesine izin vermek gerekir. Saçların sağlıklı görünmesi için eğer gerekliyse saç diplerine de bakımlar yapılmalı ve saçın kökten uca sağlıklı olması sağlanmalıdır. Ayrıca saçlar besinlerden de oldukça etkilenmektedir. Bu nedenle dışarıdan alınacak olan vitamin takviyeleri ve sağlıklı beslenmede saçlarınızın sağlıklı görünmesine oldukça yardımcı olacaktır. 

Yorumlar kapatıldı.