İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şifon Kumaş Nedir? 

1700’lü yıllarda ilk olarak Fransa’da ortaya çıkan bir kumaş türü olan şifon, üretildiği ilk zamanlarda sosyal konumu temsil eden bir moda anlayışı iken günümüzde şıklığın bir ifadesi olarak elbiselerde, eteklerde ve modanın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Tek katlı olarak dokunan şifon kumaş ince bir yapıya sahiptir ve özellikle krep ve polyesterden üretilen türleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle polyesterden üretilen şifon kumaşın ucuz ve dayanıklı olmasından dolayı en çok tercih edilen türlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Şifon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Şifon kumaşlar arasında en kaliteli ve pahalı olan türü ise ipekten üretilen şifon kumaşlardır. Dokusundaki parlaklık ve canlı bir görünüm sayesinde daha şık bir görüntünün elde edilmesini sağlamaktadır. Bir diğer şifon kumaş türü ise sentetik liflerden elde edilen şifon kumaşlardır. Polyester kadar dayanıklı ve ucuz olmaları nedeniyle sıkça kullanılan bir başka şifon kumaş türlerindendir. 

Şifon kumaşlar şık ve zarif görüntüsünün yanında ince olması nedeniyle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen kumaş türlerindendir. Tek katlı ve iç gösteren bir yapıya sahip olduğu için genellikle bir astar ile birlikte kullanılmaları tavsiye edilir. Yine ince olmalarından kaynaklı olarak leke tutma özellikleri yoktur ve ütülenirken düşük ayarda ısıyla ütülemek önemlidir. Kumaşı temizlemek için kuru temizleme tercih edilebilir. Ya da ev ortamında 30 derecede yıkanarak ılık su ile yıkamaya önem gösterilmelidir. 

Hazır giyim sektöründe sıklıkla kullanılan şifon kumaşları elbiselerde, fular ve şallarda, gömleklerde ve özellikle abiyelerde kullanıldığını görebiliriz. Ev tekstilinde de perde ve örtü detaylarında şifon kumaş ile tasarlamaların yapıldığını görebilmek mümkündür. 

Şifon Elbise Üstüne Ne Giyilir?

Şifon elbiseler değişen formları ile birlikte uzun süredir değişmeyen moda unsurlarından biridir. Romantik görünümü ile birlikte ince kumaşı sayesinde kadın giyim modasında sıklıkla tercih edilen kumaşlardan biridir. Her ne kadar daha önceki zamanlarda şifon kumaşlar ve elbiselerle kadınsı görüntüler yakalanmaya çalışılsa bile günümüzde belirli kalıpların oluşturduğu kurallar yıkıldı ve cesur denemelerin önü açıldı diyebiliriz. Şifon elbise üzerine ne giyilir? yazımızın devamında bahsedeceğiz. 

Balon kol, mini ve dar şifon elbiseler özellikle açık renklerle birlikte kombinlendiği zaman yaz günlerinin kesin bir kurtarıcısı olabilir. Ayrıca düz bir zemin üzerine yerleştirilen minik çiçek desenleri ile süslenmiş şifon elbiseleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunun gibi tasarlanmış elbiseler üzerine güneş gözlükleri, mini boyutlarda elbiseler ve düz spor ayakkabılar tamamlayıcı bir etkinin yakalanmasına yardımcı olacaktır. 

Şifon elbiseleri midi boy seçenekleri ile tercih ederek kış ve sonbahar mevsimlerine de uydurabilirsiniz. Bunun için kış renklerine uygun elbise seçimlerinizi aynı boylarda kaşe montlarla ve uzun çizmelerle tamamlayarak istediğiniz sıcak ve özgün görüntüyü elde edebilirsiniz. Bir diğer kullanım tarzı ise gömlek modelindeki koyu renkli şifon elbiseleri trençkotlarla kombinleyerek tam bir bahar görüntüsü elde edebilirsiniz. 

Yorumlar kapatıldı.