İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siyah Elbisenin Modadaki Yeri Nedir? 

Kıyafet seçiminde en kolay renklerden biri daima siyah renk olmuştur. Her tondan renkle sağladığı uyum sayesinde farklı tarzdaki giyimlere de hitap edebilen siyah rengini bir kaçış ve kurtarış rengi olarak da düşünebiliriz. Özellikle kadınların giyimlerinde tercih ettikleri elbiselerin pek çok modeline ve kombinlerine siyah rengin uyduğunu da söyleyebiliriz. 

Moda dünyasında ‘little black dress’ olarak bilinen ve şık gecelerin zarif tercihlerinden olan siyah elbiseleri tarzınızın bir çeşit ifadesi olarak farklı renklerdeki aksesuarlar ile kombinleyebilirsiniz. Günümüzde bir aksesuar olarak da oldukça popüler olan şallar, özellikle tesettür modasının önemli bir parçasını oluştururlar. İnançlar gereği bir tamamlayıcı olarak görev gören şalları, tesettürlü olduğunuz takdirde başınızda ya da normal olarak elbiselerinizde bir aksesuar ve seçenek olarak tercih edebilirsiniz. 

Siyah Elbisenin Üzerine Hangi Renk Şal Gider? 

Şallarınız için renk seçimi yaparken cilt alt tonunuzu, yakalamak istediğiniz tarzınızı ve giyeceğiniz mekânı bir bütün olarak değerlendirmeniz gerekecektir. İlk olarak cilt alt tonundan bahsetmek gerekirse, cilt alt tonunu kolunuzun içerisindeki damarlara bakarak tespit edebileceğinizi söyleyebiliriz. Eğer kolunuzun içerisindeki damarlar yeşil renkte bir yansıma yapıyor ise bu sizin sıcak bir alt tona sahip olduğunuza işaret eder. Ancak damarlarınız mavi olarak görünüyorsa o zaman soğuk alt tonlu biri olduğunuzu söyleyebiliriz. Rengine karar veremiyor ya da her iki renkten damarlar gördüğünüzü söylüyorsanız ise o zaman nötr cilt tonuna girdiğinizi söyleyebiliriz. 

Cilt alt tonları, bizim görünüşümüzle alakalı seçimlerde renklerle olan ortaklığımızı ifade etmek için yardımcı olurlar. Örneğin sıcak alt tonlu olan birinin kullanabileceği renkler arasında toprak tonları, doğal yeşiller, kahverengi, turuncu ve krem tonları yer almaktadır. Bu renkleri tercih eden bir sıcak alt tonlu kişi, diğer renklere göre daha sağlıklı ve parlak bir görüntüye sahip olacaktır. Soğuk alt tonlu olan kişiler için ise yapılabilecek doğru renk seçimleri arasında morun tonlarından, mavi ve koyu yeşilden, pastel renklerinden bahsedebiliriz. 

Siyah Elbise Hangi Mekanlar İçin Uygundur? 

Renk seçimi konusunda bir fikre sahip olduktan sonra siyah elbiseyi hangi mekânda nasıl bir tarz ile kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin bir akşam yemeği için şık bir mekâna giden biriyseniz o zaman krem ve altın sarısı tonlarından faydalanabilirsiniz. Soğuk cilt alt tonuna sahip olan kişiler için ise siyah ile kombinelenebilecek şık seçim zümrüt rengi ya da koyu bir sur moru olabilir. 

Eğer daha rahat bir ortamda siyah elbiseyle bir kombin yapacaksanız, diğer aksesuarlarınız ile uyumunu da düşünerek rahat rahat ve kullanışlı tonlarda seçimler yapabilirsiniz. Örneğin siyah bir elbise ve siyah renklerle tamamlanmış bir kombinin üzerine sıcak alt tonlu kişiler için günlük bir seçim olarak turuncu ve tonları önerilebilir. Soğuk alt tonlu kişiler için ise mavi, yeşilin açık tonları ya da pembeler doğru bir seçim olacaktır. 

Yorumlar kapatıldı.